Rušňovodiči upozorňujú na nedostatočné riešenie svojich podnetov týkajúcich sa technického stavu železníc, infraštruktúry a bezpečnosti. Tvrdia, že viaceré problémy, na ktoré dlhodobo poukazujú, zostávajú bez adekvátnej odozvy.
Predseda petičného výboru rušňovodičov Matej Motyčka uviedol, že posledné mesiace, kedy sa odohrali viaceré prípady prejdenia návestidla ’Stoj’ a priniesli aj jesenné nehody vlakov, ukazujú potrebu odborných riešení a investícií do slovenskej železnice.
„Na nahlasovanie akýchkoľvek nedokonalostí či mimoriadnych udalostí slúžia tzv. hlásenia. Problém však nastáva, ak sa im nevenuje dostatočná pozornosť alebo sa informácie z nich úmyselne či neúmyselne nedostanú na správne miesta,“ uviedol Motyčka.
Podľa rušňovodičov by poznatky z prevádzky mali byť základom pre ďalšie odborné riešenia a ich vyhodnocovanie by malo byť dôslednejšie.
„Nejednoznačne napísané rozkazy mätúce rušnovodiča, zarastená trať, zle viditeľné návestidlá, nevhodné hygienické podmienky či mesiace neriešené závady rušňov.
To sú len niektoré z mnohých nedostatkov, na ktoré upozorňujeme. Žiaľ, často bez adekvátnej odozvy,“ upozornil predseda petičného výboru.

Rušňovodiči zároveň navrhujú, aby boli hlásenia adresované napríklad priamo Dopravnému úradu SR, ktorý by ich relevantnosť vyhodnocoval a kontroloval odstránenie nedostatkov.
Motyčka pripomenul, že podobný systém funguje aj v Českej republike. Podľa neho tam tento model prispel k zlepšeniu pracovných podmienok, identifikácii problémových úsekov tratí a prijatiu záväzkov zo strany dopravcov.
red, SITA, foto: SITA
